Stary człowiek i morze - charakterystyka bohaterów
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po ataku rekinów wyrzucał sobie, że za wielu rzeczy chciał i został ukarany. Stwierdził: „pogwałciłeś swoje szczęście, kiedy wypłynąłeś za daleko”. Mimo utraty ryby – doznanej klęski- Santiago nie został pokonany przez naturą. Zwyciężył bo dopłynął do brzegu i pokonał swą słabość.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Prawda uniwersalna hasła: „Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”
2  Motyw starości w „Starym człowieku i morzu”
3  Charakterystyka SantiagoKomentarze
artykuł / utwór: Stary człowiek i morze - charakterystyka bohaterów


 • Trochie kultury w dupe węża! Wracać do swoich seriali na waszym poziomie, ta książka jest bardzo mądra, a wasze serialowo - minecraftowe głowy nie pojmują jej głębokiego przesłania!
  MorsukJacek ()

 • Stary człowiek i morze jest parabolą. Dopóki nie odczytacie symboli w niej zawartych to nie poznacie sensu lektury. Geminghway dostał literacka nagrodę Nobla w 1954r. za zdanie -Człowiek nie jest stworzony do klęski .Człowieka można zniszczyć ,ale nie pokonać.
  Gal Anonim (justysb12 {at} wp.pl)

 • cowgl za ludzie sie to wypowiadaja. na temat gustow sie nie dyskutuje. ja osobiscie nie lubie czytac ksiazek gdyz nie mam na to czasu. a tresci zawarte w tej lekturze sa kazdemu znane. kazdy wie ze jak sie czlowiek zawezmie to moze dokonac niemozliwego dlatego nie odczuwam potrzeby czytania tego. wypowiadaja sie tu rowniez starsi ludzie ale jakim prawem oceniaja kogos kogo nie znaja. na innych mowia prymitywy a sami pokazuja ze nimi sa. kazdy ma inne zainteresowania i nie musi do tego czytac ksiazek o dazeniu do wlasnych przekonan. dlatego skonczcie obrazac innych i zajmijcie sie soba skoro tak lubicie czytac ksiazki to czemu wchodzicie na strone ze streszczeniami?
  ziomek (boisko2010 {at} wp.pl)

 • Moim skromnym zdaniem trochę przeginacie mówiąc że jest to nudna książka... mi się bardzo podobała wzruszyłam się czytając ją... Bo Hemigway pokazał naco stać człowieka! że wszsytko przetrzyma byle tylko dotrzeć do celu.
  Kari (avril555 {at} interia.pl)

 • Jaki to portal ? Kulturalna Polska A po 2 komentarzach sie wstydze za własny naród. Skoro prezentujecie się sypiąc przekleństwami i bluzgając na wszystkie strony. Rozumiem ludzi którzy nie lubią tej książki bym ich akceptował gdyby nie fakt iż nie są nawet w stanie poprawnie zaargumentować swojej postawy.
  Marcin (Kiszka)

 • powstrzymam się od komentarza o ksiązce i jej treści. Ze streszczenie wynika że jest nawet ciekawa. Nie przeczytalem bo nie dostalem jej nigdzie w calym miescie.
  Anonim ()

 • Mimio iż ta książka to moja lektura, nie jest taka znowu najgorsza... Opisuje uczucia rybaka, wskazuje sens życia... I jest pisana normalnym językiem,tak że na początku pomyślałam, że książka została napisana w 2003 roku ja nie później xD
  Wiki ()

 • wy nie rozumiecie prawdziwego sensu tej książki, skoro piszecie że autor cały czas pieprzy o łowieniu ryby... gdyby tak było to Hemingway nie dostał by za to nobla raczej.. tu chodzi o sens istnienia człowieka i o to że jest zdolny do wielkich rzeczy, lecz wszystko zależy tylko od niego. i wcale nie trzeba mieć nie wiadomo ile lat żeby skumać o co chodzi.. ja mam 15 i była to lektura którą musiałem przeczytać, ale wcale nie żałuję że to zrobiłem ;P polecam a tym co nie rozumieją polecam trochę pomyśleć o tym co czytają i nie brać wszystkiego dosłownie ;P
  Gniewny ()

 • Nie czytałem streszczenia, ponieważ wolałem przeczytać całą książkę. Czy to tak wiele? Dzieło sztuki literackiej zawarte w zaledwie stu stronach. Może dla niektórych, książka nie jest interesująca. Żeby zrozumieć, żeby się podobała, trzeba mieć "wewnętrzne oko", którego wiele osób nie posiada. Smile :)
  Lekturowicz ()

Tagi: