Stary człowiek i morze - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
”przecież go zabiję. W całej wielkości i chwale (…) pokażę mu, co potrafi człowiek i co człowiek może wytrzymać.”
Dla dodania sobie pewności i wiary wspomina spektakularne zwycięstwo nad najsilniejszym w Casablance Murzynem. Stoczyli oni kiedyś walkę na rękę trwającą kilkanaście godzin, kiedy już żądano uznania remisu „Stary zebrał wszystkie siły i przegiął rękę Murzyna w dół”, odnosząc zwycięstwo. Pokonał go nie tyle silą mięśni, co siłą woli.
„Doszedł do wniosku, że może pokonać każdego, jeżeli dostatecznie się uprze…”
Teraz podobną walkę toczy na morzu. Nie walczy jedynie z rybą, ale także z własnymi słabościami, starością i prześladującym go pechem. Walczy z żywiołem, własną ułomną fizycznością, przezwycięża własne zmęczenie, czyni wszystko by przetrwać i zachować honor. Narzuca sobie pewien rygor, jest wewnętrznie zdyscyplinowany, każdy ruch podporządkowuje kontroli nad rybą.

Podczas kilkudziesięciu godzin walki nie ma chwili zwątpienia, nie pada z jego ust słowo skargi. Mimo iż ręce krwawią i męczy go dokuczliwy ból oraz zawroty głowy, powtarza sobie „…potrafię wytrzymać. Musisz wytrzymać. Nawet nie ma o czym gadać. Bądź spokojny i silny, mój stary”. Mobilizuje swoje ciało do nadludzkiego wysiłku: „Ciągnijcie, ręce, wytrzymajcie nogi. Wytrwaj głowo. Nigdy mnie nie zawiodłaś”. Nie użala się nad sobą i swoim losem, żal mu jedynie ryby.

Wszystkie słowa wypowiadane przez Santiago, mają nie tylko dodać otuchy, są również pełne optymizmu i nadziei wbrew nadziei. „Głupio jest nie mieć nadziei” – powtarza.

Jednak po zabiciu ryby nie kończy się jego walka. Ucieszony sukcesem przeliczał już zyski, tymczasem morze nie poddało się tak łatwo. W powrotnej, dalekiej drodze do domu pojawiają się rekiny zjadające stopniowo marlina. Stary walczy z nimi najpierw harpunem, a po jego stracie nożem i rumplem. Wyrzuca sobie, że nie zaopatrzył się w lepszą broń, że mimo ogromnego doświadczenia nie przewidział takiej sytuacji. Mimo iż stoi na z góry przegranej pozycji walczy do końca, nawet wówczas gdy z marlina pozostaje tylko szkielet, a on z wycieńczenia czuje już smak krwi w ustach. Po zabiciu rekina wypowiada znamienne słowa:


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Biografia Ernesta Hemingwaya
2  Charakterystyka Santiago
3  Czas i miejsce akcji „Starego człowieka i morza”Komentarze: Stary człowiek i morze - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-21 22:37:09

Świetne steszczenie :D Dzięki niemu dostałem 5- ze znajomości lektury :), ale bede musiał przeczytac jeszcze raz bo teraz bedzie sprawdzian bardziej szczegółowy.


2018-09-21 18:06:31

bardzo fajne streszczenie 23 listopada mam opracowywanie ksiazki ale ja i tak je nie przeczytam tylko wole przeczytac wasze streszczenie dzieki za to ze macie wogole taka strone.pozdrowienia.polecam kazdemu na przyszlosc.


2018-09-21 15:41:36

nawet nawet. tylko takie nudne bardzo nudne. wiecie czmu musimy czytac te lektury? dlatego bo nikt inny by ich nie czytał, mnie by i tak nie było szkoda tych pisarzy. i właasnie dlatego musimy je czytac zadna inna istota ludzka nie chciałaby tracic cennego czasu na ksiązce. pa pa


2018-09-21 14:56:18

Dzieki za strzeszczenie. Mam jutro sprawdzian, a ta książka była tak nudna że wszystko zapomniałam. Nawet pan z pola powiedział że to beznadzieja. pozdroo.pa


2018-09-20 21:38:35

ja tam ksiazki nie czytalem, a przypomnialo mi sie jak inni napisali : "przed polnoca" :> wiec zawsze to cos mi pomoze, jutro kartkowka, dzieki ze wogole ktos to napisal :> pozdr.
Streszczenia książek
Tagi: