Stary człowiek i morze - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Opowiadanie pt.: Stary człowiek i morze powstało w 1951 roku w oparciu o opowieść starego Kubańczyka i własne doświadczenia pisarza – sam przebywał na Kubie i uczył się łowić marliny. Zostało ono przyjęte z rozgłosem i entuzjazmem.

Akcja utworu rozgrywa się u wybrzeży Kuby w ciągu czterech dni września – miesiąca huraganów, „w którym przychodzą wielkie ryby”. Opowiadanie to ma bardzo prostą fabułę.
„Jest nią historia starego rybaka mieszkającego na wschodnim wybrzeżu Kuby i łowiącego ryby w Golfsztromie. Stary rybak nie złowił od dawna żadnej ryby, mija właśnie osiemdziesiąty czwarty dzień jego niepowodzeń, gdy wypływa ponownie na połów. Tym razem postanawia jednak wypłynąć daleko poza zwyczajowo przyjętą przez miejscowych linię przybrzeżnych wód, postanawia popróbować szczęścia w niebezpiecznym oddaleniu od ludzi i od ich spraw. Tam poszukuje swego celu – wielkiej ryby.”
(„Ernest Hemingway”, Maciej Szybist)

Spełnia się długo wyczekiwany moment – w południe osiemdziesiątego piątego dnia bez „zdobyczy” – Santiago czuje szarpnięcie linki. Rozpoczyna się trzydniowa walka człowieka z rybą. Marlin ciągnie łódź rybaka za sobą, oddalając ją coraz bardziej od lądu. Stary pozostaje sam w obliczu wielkiej ryby i natury. Postanawia jednak, że się nie podda i za wszelką cenę zabije marlina, mimo iż ten jest o dwie stopy dłuższy od łodzi rybaka. Santiago jako doświadczony rybak przewiduje każde zachowanie ryby, choć czuje, że i ona jest mądra i wie jak go zmęczyć. Podejrzewa, że kiedyś już musiała mieć do czynienia z jakimś rybakiem, przy okazji wspomina swoje połowy i ból jaki mu sprawiało zabicie każdej ryby. Santiago uważa, że ryby, ptaki morskie i żółwie są naszymi przyjaciółmi, naszymi braćmi.

W czasie walki stary rybak zachowuje zimną krew, mimo że w dzień dokucza mu skwar słońca, a w nocy przenikliwe zimno; lewa ręka doznaje skurczu mięśni. Jednak nie załamuje się, z ufnością powtarza :
„przecież jednak się rozkurczy…musi się rozkurczyć! To jest niegodne, żeby była drętwa!”
Pełen determinacji rezygnuje również ze snu, opasany liną, na końcu której jest ryba. Czuwa noc i dzień. W czasie wyprawy bardzo brakuje mu chłopca – jego pomocnika, któremu rodzice zabronili pływać z Santiago, gdyż ten wraca z połowów z pustymi rękami. Brakuje mu również radia, niestety go na nie nie stać, a także wiadomości o jego ukochanym baseballu. Myśl o jego idolu – baseballiście Di Maggio dodaje mu sił w walce. Przez cały czas starzec prowadzi dialog ze sobą, wypowiada różne myśli, snuje refleksje, którymi krzepi swój umysł i serce. Wbrew siłom przyrody mówi z całym przekonaniem:


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Santiago
2  Stary człowiek i morze - charakterystyka bohaterów
3  Kartka z pamiętnika SantiagoKomentarze: Stary człowiek i morze - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-21 22:37:09

Świetne steszczenie :D Dzięki niemu dostałem 5- ze znajomości lektury :), ale bede musiał przeczytac jeszcze raz bo teraz bedzie sprawdzian bardziej szczegółowy.


2018-09-21 18:06:31

bardzo fajne streszczenie 23 listopada mam opracowywanie ksiazki ale ja i tak je nie przeczytam tylko wole przeczytac wasze streszczenie dzieki za to ze macie wogole taka strone.pozdrowienia.polecam kazdemu na przyszlosc.


2018-09-21 15:41:36

nawet nawet. tylko takie nudne bardzo nudne. wiecie czmu musimy czytac te lektury? dlatego bo nikt inny by ich nie czytał, mnie by i tak nie było szkoda tych pisarzy. i właasnie dlatego musimy je czytac zadna inna istota ludzka nie chciałaby tracic cennego czasu na ksiązce. pa pa


2018-09-21 14:56:18

Dzieki za strzeszczenie. Mam jutro sprawdzian, a ta książka była tak nudna że wszystko zapomniałam. Nawet pan z pola powiedział że to beznadzieja. pozdroo.pa


2018-09-20 21:38:35

ja tam ksiazki nie czytalem, a przypomnialo mi sie jak inni napisali : "przed polnoca" :> wiec zawsze to cos mi pomoze, jutro kartkowka, dzieki ze wogole ktos to napisal :> pozdr.
Streszczenia książek
Tagi: