Problematyka Starego człowieka i morza
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W utworze swym Hemingway ukazuje determinację człowieka, pokazuje do czego człowiek jest zdolny, gdy mu na czymś naprawdę zależy. W opowiadaniu świadomość tragizmu ludzkiego losu towarzyszy afirmacji świata i humanistycznych wartości indywidualnego heroizmu.

W twórczości pisarza powstały w 1952 roku Stary człowiek i morze jest zwrotem ku wnikliwemu poszukiwaniu wartości filozoficznych. Jest zaprzeczeniem dotychczasowej twórczości, w której pobrzmiewają echa hiszpańskiego faszyzmu i doświadczenia I wojny światowej.

Autora nie interesuje zbiorowość ludzka, przemiany społeczne i polityczne, skupia się na człowieku jako indywiduum. Santiago nie jest jednym z wielu stanowi osobne jestestwo ze swymi wątpliwościami i kłopotami. W usta prostego rybaka, w jego myśli i czyny, Hemingway wkłada rozważania na temat grzechu, szczęścia i natury. Santiago jest pogodzony z naturą, kocha ją, a zarazem szanuje. Wie, że może być przyjacielem ale również wrogiem.

Stary człowiek i morze niesie również prawdę o człowieku. Santiago zastanawia się dlaczego opuściło go szczęście, czy dlatego, że wypłynął za daleko? Czy w ogóle istnieje coś takiego jak szczęście? A może człowiek jest uwikłany w los i już nie da się zmienić ciążącego nad nami fatum? Hemingway mówi, że nie. Człowiek ma wolę i siłę by walczyć. I mimo iż może jest uwikłany w fatum, a jego przyszłość jest przesądzona on ma prawo, a nawet obowiązek, stanąć do walki o swój byt i marzenia. Człowiek żyje dzięki marzeniom i dla marzeń. Marzeniem Santiago było złowienie wielkiej ryby i nie poddał się nim go nie zrealizował mimo iż wiele go to kosztowało. Zrobił to dla siebie nie dla poklasku. Dzięki swej upartości i determinacji walczył do końca pomimo świadomości przegranej, pomimo wycieńczenia fizycznego. Rybak mógł tę wyprawę przypłacić życiem, ale chciał spróbować ile jest wart i do czego jest zdolny w walce z żywiołem.

Mottem tego opowiadania mogą być słowa Santiago:
„Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”.
Człowiek jest zbyt silny by się poddać, by dać się pokonać. Jak mówi autor to człowiek jest kowalem własnego losu. Każdy kroczy przez życie sobie właściwą drogą, którą mimo przeciwności losu musi sam wytyczać. Stawiać sobie różne cele i za wszelką cenę dążyć do ich osiągnięcia – to prawo człowieka – mimo potknięć i klęsk wstawać i kroczyć naprzód. Życie tak długo ma sens i wartość, dopóki człowiek umie – i przede wszystkim - chce walczyć o spełnienie swych dążeń, idei, pragnień… Już samo pragnienie dążenia do celu jest zaczątkiem walki. Ta walka jest sensem życia każdego człowieka.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Biografia Ernesta Hemingwaya
2  Stary człowiek i morze - charakterystyka bohaterów
3  Czas i miejsce akcji „Starego człowieka i morza”Komentarze
artykuł / utwór: Problematyka Starego człowieka i morza


 • Hmm... Problematyka całkiem dobrze ujęta. Już niedługo egzaminy i dlatego robię sobie małe opracowania lektur gimnazjalnych by przypomnieć sobie problematykę. Do "mizio": Zazdroszczę w takim razie 15 godzin snu. Ja na sen przeznaczam bardzo często tylko 5 godzin, gdyż mamy ogrom materiału teraz w szkole. :/
  agnieszka (agnieszka389 {at} vp.pl)

 • noo mam nadzieje że do czegoś to się przyda, bo zwykle jak czytam lektury to nic z nich nie rozumiem a potem się do mnie nauczyciel dowala czemu lektur nie czytam;/ mam nadzieję że tym razem lepiej to wypadnie... dzięki [;
  agaatka ()

 • Świetne opracowanie tak dobrego jeszcze nie widziałam:) Jutro mam prace klasową z danego opowiadania i zapewne wiele mi dało to opracowanie:) dziękuje
  Natalia ()

 • bardzo a to bardzo dobra praca. szczególnie ten fragent złapał mnie za serce : Człowiek jest zbyt silny by się poddać, by dać się pokonać. Jak mówi autor to człowiek jest kowalem własnego losu. Każdy kroczy przez życie sobie właściwą drogą, którą mimo przeciwności losu musi sam wytyczać. Stawiać sobie różne cele i za wszelką cenę dążyć do ich osiągnięcia – to prawo człowieka – mimo potknięć i klęsk wstawać i kroczyć naprzód. Życie tak długo ma sens i wartość, dopóki człowiek umie – i przede wszystkim - chce walczyć o spełnienie swych dążeń, idei, pragnień… Już samo pragnienie dążenia do celu jest zaczątkiem walki. Ta walka jest sensem życia każdego człowieka.
  asia (...)

 • Najlepszy portal z opracowaniami lektur. Mimo to, że czytam lektury, chcę dopełniać wiedzy i czytam dodatkowo streszczenia - u was są na poziomie świetnym, najlepszym w internecie. Pozdrawiam ;)
  Pat. ()

 • Kiedy wczoraj przeczytałam tę lekturę zdawało mi się, że jest bez sensu, ale po przeczytaniu tej stronki myślę, iż jest bardzo fajna. No i szybko się czyta- nie to co Krzyżacy.
  Anonim ()

 • To jest to co mi było potrzebne aby nie zdać z języka polskiego , a nie dostać palanta he he eh eh -zobaczymy co sie będzie dziać jutro w szkółce i czy mi to było potrzebne / pozdro dla wszystkich
  Mateusz ()

 • Bardzo dobre opracowanie. Oglądałam film i czytałam książkę..ale postanowiłam jeszcze sobie przypomnieć niektóre fakty. Wszystko jest genialnie opisane:) Polecam. Pozdro dla wszytskich ;))
  Madziulka ()

 • wiecie co jeszcze nie znalazlam tak swietnie opisanej lekrury jest cool nie zagladnelam do ksiazki a juz wszystko wiem !! przydaloby sie wiecej takich opisow ksiazek ;) pozdro
  ancysia ()


Tagi: